Rok 2013 s Milujito♥

Rok se s rokem sešel a my máme zase o 365 dní víc zážitků, radosti i zkušeností. Byl to rok, za který se toho Milujito spoustu naučilo a malinkatý kousek dospělo - a my s ním :)

Na začátku roku 2013 to s Milujito upřímně nevypadalo úplně růžově. Musely jsme opustit naše odběrné místo a téměř ve stejný den jsme se dozvěděly, že jsme prohrály boj o výhradní zastoupení našich milovaných KeepCupů pro Českou republiku. Musely jsme odříct předjednané zakázky a plánovaný prodej a rozloučit se s představami, jak s KeepCupy zaplavíme české kavárny a fresh bary.

Stály jsme před otázkou, jestli má vůbec smysl pokračovat. Milujito stálo jen na KeepCupech, za které bychom dýchaly a které jsme najednou musely začít nakupovat od nového dodavatele. Dostaly jsme se do slepé uličky, ze které jediná racionální cesta vedla k tomu, vrátit se zpět do svých zaměstnání a věnovat zbylou energii škole, která v té době stála daleko za Milujito.

Milujito pro nás vždycky ale znamenalo víc než e-shop, je to víra v to, že člověk může dělat to, co ho baví. Je to following dreams, kde práce najednou není prací, ale ohromnou radostí.

Vždycky jsme věřily, že když do toho dáme všechno, nikdy nebudeme potřebovat plán B. A tak jsme sebraly síly a skočily do té naší gap bez ohledu na čas, peníze a řeči okolí. Obě jsme najednou skončily v práci a rozhodly jsme se, že Milujito jen tak ke dnu nepustíme.

Rok 2013 byl plný našich škobrtání. Asi půl roku, než jsme přešly na Kouzelnou Almaru, jsme naše odběrné místo nahrazovaly rozvozem hrnečků po Praze. Naše dočasné odběrné místo bylo v budově, od které jsme vlastně ani neměly klíče :-) Na přednášky do školy jsme chodily vždy s taškou plnou hrnků a vypisovaly příjmové doklady místo toho, abychom si zapisovaly předpoklady Keynesiánského modelu a další nezbytnosti. Prečkaly jsme i to, žeKeepCupy neřízeně zaplavily české e-shopy, které jim začaly říkat kelímky. Najednou jsme si přestaly dělat hlavu z konkurence. Tabulka cen a nabídky ostatních e-shopů zeje od března prázdnotou. A je to dobře. Místo sledování ostatních jsme začaly sledovat sebe a to, co bychom mohly zlepšit!

Při zjišťování toho, co by stálo za vylepšení, jsme přišly na jeden zcela zásadní poznatek - zlepšit by potřebovalo úplně všechno :-) Neměly jsme žádný objednávkový systém, faktury jsme vystavovaly ručně, každému zákazníkovi jsme objednávky potvrzovaly zvláštním e-mailem, na e-shopu jsme si nemohly samy nic upravit ani přidat další produkty. Došlo nám, že pokud chceme Milujito přetvořit v opravdu fungující projekt, do kterého chceme naskočit po skončení školy a naučit se z něj co nejvíc, musíme s tím něco udělat.

 

A tak to všechno začalo! Náš plán byl pro jiné při zemi, pro nás ale velký! Cíl zněl: do prvních narozenin Milujito přestoupit na novou platformu e-shopu, přidat další dva produkty a získat na našem Facebooku alespoň 500 fanoušků. A tak jsme se do toho pustily. Objednaly jsme další dva produkty, KOR lahve a JOCO Cupy, proto, že jim věříme stejně jako KeepCupům. Všechny jsou důkazem toho, že lze spojit krásu, design, ekologii a zdraví

Při tvorbě nového e-shopu, jsme toho moc nenaspaly, ve škole ani doma nedělaly nic jiného, než přidávaly produkty, psaly texty a vymýšlely, co ještě vylepšit. Zní to jako otrava, ale dlouho jsme nic podobného nezažily. Smály jsme se samy sobě, dělaly samé hlouposti a měly jsme opravdový pocit toho, že něco tvoříme. Nejlepší na tom bylo to, že jsme to dokázaly. I když se nám nikdy nikde nevynořilo tolik chyb, jako na Milujito 10 minut před spuštěním :) Nakonec jsme ale nové Milujito zveřejnily přesně ve stanovený čas na naše 1. narozeniny! Dalo to zabrat, ale stálo to za to!

A teď? Na Facebooku máme přes 2300 fanoušků (Děkujeme vám! <3) a na e-shopu všechny plánované produkty. Přes Vánoce jsme vyprodaly skoro všechny hrnečky a náš sklad vypadá, jako by ho někdo vybílil. Už nemusíme vystavovat faktury ručně, přeťukávat objednávky, vypisovat e-maily a kontrolovat sklad – všechno se nám rázem automatizovalo. Mohlo by to vypadat, že se teď skoro i nudíme :-) Ale není to tak, spíš máme konečně čas promýšlet, jaké další produkty na Milujito přidáme a co ještě můžeme vylepšit.

A do nového roku máme spoustu plánů! Těšíme se na nové produkty, některé dokonce i z dílny Milujito.  A naše předsevzetí je jednoduché: růst! Protože z ničeho nemáme větší radost, než z toho, že děláme radost více a více lidem. A to hlavně díky vám - všem, kteří při nás stáli, ať už u nás nakupovali nebo nám radili a pomáhali. Moc a moc děkujeme! <3                                                                                     Jana a Katka